Hrad Buchlov a dobrodružná stezka pro kamzíky

Hrad Buchlov a dobrodružná stezka pro kamzíky

Hrad Buchlov se nachází uprostřed nádherných hlubokých lesů a má připraven speciální okruh určený přímo pro děti. Ve výkladu se nevyskytují přespříliš jména šlechticů ani letopočty, zato se dozvíte spoustu zajímavostí z všedního hradního života. Vyzkoušeli jsme a opravdu nás zaujal. Kolem hradu pak vede krásná naučná stezka, na které potkáte dřevěné sochy lesní zvěře, užijete si krásné výhledy do krajiny a prozkoumáte menší skalní útvary. Zábava pro děti i pro dospělé:)

Obsah výletu:

  • prohlídka hradu (60 minut)
  • procházka lesem, částečně s cedulemi naučné stezky, se skalami a výhledy do krajiny (cca 2 km po zelené)
  • oběd v restauraci pod Břesteckou skálou (případně v některé restauraci hned pod hradem)
  • procházka jinou cestou zpět k hradu (2,2 km po červené)

Hrad Buchlov se nachází v srdci pohoří Chřiby asi hodinku cesty na východ od Brna.

Zejména v poslední části cesty autem se můžete kochat líbeznou okolní krajinou.

Hrad Buchlov je jedním z nejstarších hradů na Moravě. Stojí na zalesněném kopci, takže při prohlídce z něj uvidíte okolní lesy jako na dlani. Veškeré informace o návštěvní době, dalších okruzích a vstupném naleznete na oficiálních stránkách hradu https://www.hrad-buchlov.cz/cs.

Pokud zvolíte dětský okruh, budete vás provázet průvodkyně nebo průvodce v historickém kostýmu. Prohlídka trvá asi 60 minut, je ale dost interaktivní na to, aby to děti v pohodě zvládli.

Po prohlídce hradu jsme se vydali na menší túru. Naším cílem byla restaurace pod Břesteckou skálou vzdálená jen asi 2 km od hradu.

Zelená značka začíná hned vedle parkoviště a nevzhledné značky upozorňující na zákaz vjezdu.

Značka vede souběžně s naučnou stezkou a při ohlédnutí zpět uvidíte hrad ukrývající se mezi stromy.

A opět nádherné výhledy do krajiny nerušené žádnými městy, jen kopce a lesy.

Trasa vede okolo kaple svaté Barbory, kterou jsme viděli už z hradu. Samotná kaple byla sice zamčená, ale chodník, který vedl okolo ní, byl dostatečně záhadný a dobrodružný, že nám to plně vynahradil.

Dále se cesta začala svažovat, což děti uvítaly, protože z kopce se běhá daleko lépe než do kopce:) A tady na hliněných schodech začaly poprvé na tomto výletě skákat jako kamzíci.

Asi v polovině trasy se nachází přístřešek Čertovo sedlo a u něj dřevěné sochy lesní zvěře v životní velikosti. Vyškrábat se na jelena je docela sportovní výkon, ale výhled z něj je zřejmě úžasný, protože děti nechtěly dolů.

Po dalších 100 metrech se nachází ještě jeden přístřešek, větší a s výhledem do krajiny, takže se svačinkou si počkejte až tam. Pěšiny tady začínají být lemované takovou tou nádhernou lesní trávou, ze stromů převládají buky a duby a celé to vypadá prostě kouzelně.

Cesta vede pořád z kopce, někde z mírnějšího jinde z prudšího. Často potkáte kameny, balvany nebo i menší skály. Na kamenité cestě děti opět skákaly jak kozy, po balvanech a skalách lezly, prostě zábava.

Tento zajímavý skalní útvar vám může připomínat ještěrku, zdvižený prst nebo i něco daleko méně slušného… Místním to každopádně připomíná to poslední zmiňované:)

A opět balvanitá cesta, pro větší děti zábava, ty menší budou možná potřebovat chytit za ruku.

Poslední metry před restaurací vedou prudce dolů pasekou nebo mezi maliním a ostružiním.

Restaurace nás potěšila dostatečným místem na zahrádce pod slunečníky i pěkným okolím s rybníčkem a dětskými houpačkami. Nabídka jídel v době naší návštěvy byla omezenější, ale podle webových stránek by v současnosti měl být v restauraci nový provozovatel a i jídelní lístek vypadá lákavěji. Každopádně po prohlídce hradu a procházce jsme ocenili jakékoli teplé jídlo:)

Na zpáteční cestu jsme se vydali po červené značce poté, co děti odmítly vylézt na cca 500 metrů vzdálenou Břesteckou skálu. No jo, holt by to bylo prudce do kopce.

Mírnému stoupání do kopce jsme ušetřeni nakonec stejně nebyli, ale aspoň jsme se před vstupem do lesa (a při pohledu zpět) mohli pokochat pohledem na Břesteckou skálu na protějším kopci.

Cesta zpět dále vede příjemnou hliněnou stezkou, už žádné velké balvany ani velká stoupání.

Asi v polovině cesty zpátky stojí obrovitý dub s lavičkou. Obvod kmene měří úctyhodných 437 cm a díky své výjimečnosti patří tento strom mezi chráněné památné stromy České republiky.

Cesta dále vede při kraji lesa, je možno buď sbírat bedly nebo se kochat výhledem na hrad na kopci.

Také výhled na javorovou alej lemující rytířskou cestu je velmi malebný.

Pár metrů za rozcestníkem Pod Barborkou se nachází skála Čertovo sedlo, po které se parádně leze.

Pak už zbývá jen pár posledních stovek metrů trochu do kopce a jste zpátky u hradu. V bistru na parkovišti si můžete koupit ještě nějakou mňamku a pak už hurá domů:)Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *